UTU Hukuk & Danışmanlık, 2016 yılında kurularak Ankara’da faaliyetlerine başlamıştır. Kurulduğu günden itibaren yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişilere önleyici hukuk hizmeti ile uyuşmazlık çözümlerinde hizmet vermektedir.

UTU Hukuk & Danışmanlık, merkezi Ankara başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Antalya, Konya, Erzurum illeri ile Türkiye'nin dört bir yanında iş ortağı olan avukat ve danışmanlardan oluşan uzman kadrosuyla birçok şirkete avukatlık ve hukuki danışmanlık konusunda geniş network ağıyla müvekkillerine çözüm eksenli profesyonel bir hizmet vermektedir.

Özellikle İş Hukuku, Ceza Hukuku, Taşıma Hukuku, Şirketler Hukuku, Sigorta Hukuku, Maden Hukuku, Vergi ve İdare Hukuku ve İcra ve Alacak Takibi gibi pek çok alanda güvenilir, müvekkil menfaati odaklı, tüm hukuki süreçleri yakından takip eden ve her safhasında müvekkilleri ile temas halinde olan kaliteli ve etkin bir iş anlayışıyla faaliyet göstermektedir.

           Vizyonu, ulusal ve uluslararası alanda hizmet veren Türkiye’nin en önde gelen hukuk ve danışmanlık ofislerinden biri olmak,

            Bu doğrultuda misyonu ise, hukukun her alanında uzmanlaşmayı kendine şiar edinen bir anlayışla gelişen ve büyüyen ekibi ile beraber, müvekkillerine karşı doğru ve güvenilir hukuki danışmanlık hizmeti vermektir.

UTU Nedir ?

Utu (Süm), Sümer mitolojisinde güneş ve ilahi adalet tanrısıdır. Akadça karşılığı ise Shamash’tır. Ay tanrısı Nanna ile Ningal'ın oğludur. Adaletin, hukuk ve kanunların, düzen ve intizamın tanrısıydı. Her şeyi yaratan, bütün işi iyilik olan büyük tanrıdır. Utu şafak vakti gökyüzünün kapılarını açar, gök boyunca bir günlük gezintiye çıkar ve akşam olduğundan ufkun batısındaki kapılardan gökyüzünün içine girerdi. İnanışa göre Utu, yaydığı ışık ile insanlığın yaşamını aydınlatır, bitkilerin büyümesini sağlar ve ısı verirdi. Ayrıca güneşin gökte katettiği yol boyunca her şeyi görmesi nedeniyle, doğruluğun ve adaletin tanrısı olarak tapınım görmüştür.

Sümer Adalet tanrısı Utu heykel ve yazıtlarda asası, yüzüğü ve elinde tuttuğu uzun testeresi ile betimlenir. Asa ve yüzük onun hakimiyet simgesidir. Etrafındaki güneş ilkel insanın taptığı en büyük güç olarak gördüğü ulaşılmazlığı ve kudreti temsil eder. Uzun testereyi ise adaleti dağıtırken kullanır, suçluları cezalandırır, yasaları keser biçer ve yaratır. Bu testere zamanla Themis’in kılıcı haline gelmiştir.